Egyéb kategória bejegyzései
Meghívó közgyűlésre – csak az egyesület tagjainak szól
Az Elnökség tisztelettel meghívja egyesületünk
K Ö Z G Y Ű L É S É R E
2024. március 20. (szerda), 17.00 óra
1114 Budapest, Villányi út 11-13., II. em., 223-as terem
N a p i r e n d
1. A közgyűlés levezető elnökének, valamint jegyzőkönyv-vezetőjének és két hitelesítőjének megválasztása, a napirend elfogadása.
Előadó: Bardócz Béla
Határozathozatal
2. Személyi ügyek, új tagok felvétele
Előadó: Bardócz Béla
Határozathozatal
3. Elnökségi beszámoló a Társaság 2023. évi tevékenységéről
Előadók: Bardócz Béla, Kató Ferenc és Mycon Györgyné
Vita és határozathozatal
4. Javaslat a 2024. első félévi munkatervre
Előadó: Kató Ferenc titkár
Vita és határozathozatal
5. Javaslat a 2024. évi költségvetésre
Előadó: Mycon Györgyné gazdálkodásért felelős elnökségi tag
Vita és határozathozatal
Abban az esetben, ha az egyesület közgyűlése a fent meghirdetett időpontban nem határozatképes, akkor annak megismétlésére a napirendi pontok és a helyszín változatlansága mellett 17:15 órakor kerül sor. Ezen közgyűlést a megjelentek szavazati arányától függetlenül határozatképes közgyűlésnek kell tekinteni.
Gyász
Megrendülve értesítünk mindenkit, hogy 92 éves korában, 2023. december 9-én elhunyt alapító, később tiszteletbeli tagunk, dr. Szatmári István nyugalmazott rendkívüli követ és meghatalmazott miniszter.
Hozzátartozói, volt kollégái, barátai gyászolják. Búcsúztatása 2024. január 30-án 12 órakor lesz az Óbudai temető szóróparcellájában.
Gyász
2023. április 25-én hosszú betegség után, 88 éves korában elhunyt dr. Ujlaki György nyugalmazott követ-tanácsos, Kelet-Ázsia-szakértő. Búcsúztatásáról később intézkednek.
György évtizedeken át volt társaságunk tagja, emlékét megőrizzük.
Közgyűlésünk anyagai
Jogszabályi előírásoknak megfelelően közzétesszük társaságunk tisztújító közgyűlésének jegyzőkönyvét és annak mellékleteit.
Tisztújító közgyűlést tartottunk
2023. március 22-én megtartottuk éves rendes közgyűlésünket, amelyen megjelent tagjaink egyhangúlag elfogadták az elnökség múlt évet értékelő beszámolóját.
A közgyűlésen tisztújítást tartottunk, amelynek eredményeként az eddigi elnökséget változatlan összetételben, ugyancsak egyhangú szavazással újraválasztották.
A közgyűlés anyagait (jegyzőkönyv, beszámolók, első féléves munkaprogram) rövidesen itt közzétesszük.
Elérhetők a novemberi konferenciánkról készült videó-felvételek
Jókívánságok
Minden kedves olvasónknak boldog újévet kívánunk!
Következő rendezvényünk előreláthatólag 2023 februárjában lesz.
Évadzáró baráti összejövetelt tartottunk
December 7-én mintegy 16 tagunk gyűlt össze. Kötetlen formában mintegy másfél órát beszélgettünk a magyar külpolitikáról. Felmerült például, ha egyszer annyira “önálló” a külpolitikánk, miért nem lehetett a Varsói Szerződés megszűnte után semlegesnek maradnunk. Ezt azonban mértékadó politikai körök komolyan sem akkor, sem mostanában nem támogatták, mert az előfeltételei sem álltak és nem állnak fenn. Ellenkezőleg, a NATO-hoz való szoros kapcsolódásunkat hangsúlyozzuk, miközben a politikai cselekvés nem harmonizál a NATO meghatározó erőiével, s az látszik, hogy a jelenlegi amerikai kormányzattal nem ápolunk túl szívélyes kapcsolatokat. Felvetődött, hogy a magyar diplomácia tekintélye óhatatlanul visszaesett az adott “egyensúlyozó” külpolitika következtében. Sajnálatos, hogy a mindenkori politikai vezetés évtizedek óta csak korlátozottan figyel a diplomáciai testülettől, a nagykövetségektől érkező jelzésekre.
Minden kedves olvasónknak kellemes ünnepeket kívánunk!
Trianonról – száz év múltán
2022. november 19-én társaságunk, karöltve a Bibó István Közéleti Társasággal és a Külpolitikai Szakértők Andrássy-körével, hosszabb idő óta először konferenciát szervezett. A mintegy 80 fős hallgatóság érdeklődve hallgatta a színvonalas, tudományosan megalapozott előadásokat, amelyek a “máig élő történelmi traumához”, a trianoni békeszerződéshez kapcsolódtak. Az első előadást Egry Gábor történész, a Politikatörténeti Intézet főigazgatója tartotta. Eszmetörténeti jellegű ismertetést adott az elmúlt száz év Trianonra vonatkozó felfogásának, a hivatalos álláspontnak és a közvélekedésnek az alakulásáról.
A második, ugyancsak nagy ívű előadást Jeszenszky Géza volt külügyminisztertől hallottuk, aki áttekintette az Antall-kormány szomszédságpolitikájának főbb célkitűzéseit, lehetőségeit, vitáit. Elsorolta azokat a konkrét diplomáciai lépéseket, amelyeket a kilencvenes években tettek a trianoni trauma következményeinek az enyhítésére, a szomszéd országokban élő magyar kisebbségek helyzetének javítására.
A harmadik előadást Balázs Péter volt külügyminiszter tartotta, aki néhány alapvető elvi kiindulópont, illetve fogalom tisztázását követően azokról a gyakorlati tennivalókról és lehetőségekről beszélt, amelyek révén lényegesen oldhatók lennének a szomszéd népekkel változatlanul fennálló feszültségek. Rámutatott, hogy az utóbbi évtizedben a magyar kormány viszont számos olyan lépést is tett, amellyel nem segítette a szomszéd országok többségi politikai köreivel meglévő viszony hangulatának javítását.
A levezető elnök, Lengyel László közgazdász-politológus szenvedélyes, néha személyes élményeket is idéző “átkötő” hozzászólásaival színesítette a konferenciát, kiemelve, hogy bíznunk kell abban, hogy ez a “kényes kérdés” is belátható időn belül nyugvópontra jut majd, de ehhez egy “másik Magyarország” megszületésére lesz szükség.
A konferenciáról videó-felvétel készült, annak elérhetőségéről rövidesen tájékoztatást adunk.