Egyéb kategória bejegyzései

Évadzáró baráti összejövetelt tartottunk

December 7-én mintegy 16 tagunk gyűlt össze. Kötetlen formában mintegy másfél órát beszélgettünk a magyar külpolitikáról. Felmerült például, ha egyszer annyira “önálló” a külpolitikánk, miért nem lehetett a Varsói Szerződés megszűnte után semlegesnek maradnunk. Ezt azonban mértékadó politikai körök komolyan sem akkor, sem mostanában nem támogatták, mert az előfeltételei sem álltak és nem állnak fenn. Ellenkezőleg, a NATO-hoz való szoros kapcsolódásunkat hangsúlyozzuk, miközben a politikai cselekvés nem harmonizál a NATO meghatározó erőiével, s az látszik, hogy a jelenlegi amerikai kormányzattal nem ápolunk túl szívélyes kapcsolatokat. Felvetődött, hogy a magyar diplomácia tekintélye óhatatlanul visszaesett az adott “egyensúlyozó” külpolitika következtében. Sajnálatos, hogy a mindenkori politikai vezetés évtizedek óta csak korlátozottan figyel a diplomáciai testülettől, a nagykövetségektől érkező jelzésekre.

Minden kedves olvasónknak kellemes ünnepeket kívánunk!

Trianonról – száz év múltán

2022. november 19-én társaságunk, karöltve a Bibó István Közéleti Társasággal és a Külpolitikai Szakértők Andrássy-körével, hosszabb idő óta először konferenciát szervezett. A mintegy 80 fős hallgatóság érdeklődve hallgatta a színvonalas, tudományosan megalapozott előadásokat, amelyek a “máig élő történelmi traumához”, a trianoni békeszerződéshez kapcsolódtak. Az első előadást Egry Gábor történész, a Politikatörténeti Intézet főigazgatója tartotta. Eszmetörténeti jellegű ismertetést adott az elmúlt száz év Trianonra vonatkozó felfogásának, a hivatalos álláspontnak és a közvélekedésnek az alakulásáról.

A második, ugyancsak nagy ívű előadást Jeszenszky Géza volt külügyminisztertől hallottuk, aki áttekintette az Antall-kormány szomszédságpolitikájának főbb célkitűzéseit, lehetőségeit, vitáit. Elsorolta azokat a konkrét diplomáciai lépéseket, amelyeket a kilencvenes években tettek a trianoni trauma következményeinek az enyhítésére, a szomszéd országokban élő magyar kisebbségek helyzetének javítására.

A harmadik előadást Balázs Péter volt külügyminiszter tartotta, aki néhány alapvető elvi kiindulópont, illetve fogalom tisztázását követően azokról a gyakorlati tennivalókról és lehetőségekről beszélt, amelyek révén lényegesen oldhatók lennének a szomszéd népekkel változatlanul fennálló feszültségek. Rámutatott, hogy az utóbbi évtizedben a magyar kormány viszont számos olyan lépést is tett, amellyel nem segítette a szomszéd országok többségi politikai köreivel meglévő viszony hangulatának javítását.

A levezető elnök, Lengyel László közgazdász-politológus szenvedélyes, néha személyes élményeket is idéző “átkötő” hozzászólásaival színesítette a konferenciát, kiemelve, hogy bíznunk kell abban, hogy ez a “kényes kérdés” is belátható időn belül nyugvópontra jut majd, de ehhez egy “másik Magyarország” megszületésére lesz szükség.

A konferenciáról videó-felvétel készült, annak elérhetőségéről rövidesen tájékoztatást adunk.

Még egyszer Trianonról

M E G H Í VÓ

Konferencia

MÉG EGYSZER TRIANONRÓL, 100 ÉV MÚLTÁN

2022. november 19. (szombat), 10.00 óra
Villányi úti Konferenciaközpont (1114 Budapest, Villányi út 11-13.,
(fszt., 300-as terem)

Előadások

Trianon hatása a magyar közgondolkodásra
Egry Gábor, a Politikatörténeti Intézet főigazgatója

Trianon és a szomszédságpolitika
a rendszerváltozás utáni magyar külpolitikában
Jeszenszky Géza egyetemi magántanár, korábbi külügyminiszter

K á v é s z ü n e t

A trianoni trauma oldása a mai Európában
Balázs Péter professzor emeritus, korábbi külügyminiszter

Kérdések, észrevételek, válaszok

Levezető elnök
Lengyel László, a Pénzügykutató Intézet igazgatója

Kérjük, részvételi szándékát november 15-éig regisztrálni szíveskedjék: info@jaszitarsasag.hu

Gyászhír

Szomorúan értesítünk mindenkit, akik ismerték, hogy 80 éves korában elhunyt dr. Györke József nyugalmazott nagykövet.

Zalaszentgróton született, majd 1967-ben Moszkvában végezte egyetemi tanulmányait, bekerült a Külügyminisztériumba. 1969-től 1972-ig  Afrikában volt beosztott diplomata. 1981 és 1989 között az MSZMP KB munkatársa volt, majd 1989-ben londoni nagykövetnek nevezték ki. 1990 szeptemberében hazarendelték és távozott a Külügyminisztériumból.

Sokunknak volt jó barátja, emlékét megőrizzük!

Búcsúztatásáról később intézkednek.

Gyászhír

2022. szeptember 17-én elhunyt társaságunk régi barátja, többszörös előadónk, Frank Tibor akadémikus.

Frank Tibor 1948-ban született Budapesten, oktatói munkáját 1971-ben kezdte meg az Eötvös Loránd Tudományegyetemen. 1973-ban, az akkori Angol Nyelv és Irodalom Tanszéken meghonosította az angol nyelvű, brit és amerikai szakirodalmon alapuló történeti szakképzést. 1992-94 között az Amerikanisztika Tanszék vezetője, majd 1994-ben az ELTE Angol-Amerikai Intézetének alapítója és első igazgatója (1994-2001) volt. 1997-ben kapta meg egyetemi tanári kinevezését. 2006 és 2014 között újra az intézet igazgatója volt. 1998-ban szerezte meg az MTA doktora címet, 2013-ban levelező, 2019-ben pedig rendes tagjává választotta a testület. 2016-ban elnyerte az ELTE oktatóinak és kutatóinak kiemelkedő teljesítményét elismerő rektori kiválósági különdíjat.
Frank Tibor 2018 óta professor emeritusként dolgozott az ELTE Angol-Amerikai Intézetében. 2006-ban tagjai közé választotta a londoni székhelyű brit Royal Historical Society.
Frank Tibor elsősorban politika- és társadalomtörténetet tanított. Kutatási eredményei közül kiemelkednek azok, melyeket a transzatlanti migráció, ezen belül a magyar kivándorlás történetének vizsgálatával ért el. Frank Tibor halálával a magyar és nemzetközi történetírás, felsőoktatás, filológia, anglisztika és amerikanisztika és általában a haladó gondolkodás pótolhatatlan veszteséget szenvedett.

Emlékét megőrizzük!

Közgyűlést tartottunk

Május 18-án rendben megtartottuk éves közgyűlésünket.

A tagok egyhangúlag elfogadták az elnökség beszámolóját, a kiadások és bevételek összesítését, majd javaslatokat tettek az egyesület munkájának bővítési irányaira.

A vonatkozó dokumentumokat rövidesen közzétesszük.