Melyek Macron ambíciói? Ezzel a címmel tartott érdekfeszítő, színes előadást október 16-án Soós Eszter Petronella politológus, Franciaország-szakértő.
Az előadás első részében Emmanuel Macron francia elnök nemrégiben elmondott hosszú, programadó beszédét ismertette, amely 2019. augusztus végén hangzott el. A francia szándékok a biztonság, befolyás és szuverenitás hármas célrendszere köré csoportosíthatók.
A fő eszközök ehhez az egyensúlyozás a különböző hatalmi és érdekcsoportok között, fellépés Kína megosztó törekvései ellen, továbbá a korábbinál nagyobb hangsúly a párbeszédre. Folyamatos a Putyinnal való kapcsolata is. Macron igyekszik kihasználni a pillanatnyi erőfölényeket, szoros figyelemmel kíséri a vetélytársak aktuális helyzetét. Ez jellemzi a francia-amerikai kapcsolatokat is.
A szuverenitás értelmezését nem szabad a szuverenistákra hagyni – hangsúlyozta a francia elnök. (Szuverenitáson elsősorban európai szuverenitást ért.)
Fontos a belpolitikai helyzet is, amely ebben a pillanatban jó. A sárgamellényesek mozgalma elcsitult, igazolva a párbeszédre való törekvés helyes voltát. Változott a migrációs politika is: “Ha jól akarjuk fogadni a menekülteket, el kell őket különíteni a gazdasági bevándorlóktól” – hangsúlyozta Macron. Le Pen pillanatnyi helyzete erős, de nem fenyegeti közvetlenül az elnököt, akinek az az érdeke, hogy maradjon így a helyzet. Az előadó ezután a tervbe vett nyugdíjreform lehetséges hatásairól beszélt. Említette a bioetikai törvényt, amely ellen a konzervatív jobboldal berzenkedik. (Az ugyanis lehetővé tenné a leszbikus párok és egyedülálló nők számára is az “orvosilag segített megtermékenyítést”.) Macron célja a neo-gaullista mozgalom megnyerése. Ennek a közelgő önkormányzati választásokon lesz majd jelentősége. Az “En Marche”-mozgalmon belül vannak belső ellentétek is.
Az előadás befejező részében az EU-hoz való viszonyt taglalta. Sok a homály és tisztázatlanság abban és több lehetséges magyarázat is kínálkozik arra, miért utasította el Sylvie Goulard francia biztosjelöltet az Európai Parlament. A készülő uniós költségvetés kérdése is fontos és előtérben van, illetve lesz a következő időszakban.
Az előadó ezek után több kérdésre is válaszolt, amelyek elsősorban a francia befolyás mértékét firtatták az EU-ban és a világban. Az sokat elmond, hogy a talán legfontosabb európai posztot, az Európai Központi Bank elnöki posztját a francia Christine Lagarde kapta.