2020. február 26-án érdekfeszítő, információkban gazdag előadást tartott nálunk Egeresi Zoltán Törökország-szakértő.
Az előadás első részében Recep Tayyip Erdoğan török elnök politikai pályafutását ismertette az előadó, majd rátért politikája főbb jellegzetességeire, állomásaira. A támadások és a puccs ellenére ma is megkérdőjelezhetetlen az uralma.
Törökországban még élénken él a nagy török birodalom emléke, annak elvesztése miatt még megvan a frusztráció. Az “egyedül vagyunk” érzése diktál sokszor. Persze a NATO fontos tagjaként, illetve az EU-hoz való szoros kapcsolódása miatt, bár nem kedveli a Nyugatot, arra mégis nagy szüksége van. Vezető szerepre tör a török nyelvű népek csoportjában. Azerbajdzsánnal jó a kapcsolat, de a többi szomszédjával problémás.
Az előadó kiemelte, hogy a török ambíciók megvannak a Balkánnal, de elsősorban puha módszerekkel operál. Szíria irányában viszont három hadjáratot is indított, mert az arab tavasszal kapcsolatos várakozásai (Aszad gyorsan megbukik, s helyére törökbarát rezsim kerül) nem váltak be. Egeresi Zoltán ezután röviden jellemezte a török-orosz és a török-amerikai kapcsolatokat, a szíriai menekültek helyzetének alakulását. Szó esett a Földközi-tenger keleti medencéjében, tengeri gázmezők kiaknázása céljából megkötött líbiai-török megállapodásról is.
A kilátások bizonytalanok sok szempontból. Törökország aktivitása várhatóan fennmarad, de a birodalom visszaépítésének esélyei kicsik.
A kérdések a Törökországgal a menekültügyben fennálló együttműködés helyzetére, valamint a magyar-török államközi-gazdasági kapcsolatokra vonatkoztak.
Egeresi Zoltán előad