2017. november havi bejegyzések

Elhunyt Hollai Imre

Életének 93. évében a mai napon elhunyt Hollai Imre ny. nagykövet, volt külügyminiszter-helyettes, az ENSZ Közgyűlés elnöke (1982-1983), a Magyar ENSZ Társaság alelnöke.

Hollai Imre társaságunk elnöke volt 1993-tól 1997-ig. 2012-ben örökös tiszteletbeli elnökünkké választottuk.

Hamvasztás utáni búcsúztatása 2017. december 12-én kedden 11 órakor lesz a Szent Gellért Urnatemetőben (Budapest, XI. Bartók Béla út 149.).

 

Meghívó

Az Elnökség tisztelettel meghívja Önt a Szempontok a Koreai-félsziget aktuális helyzetének értelmezéséhez c. előadásra és véleménycserére

Előadó: Dr. Csoma Mózes tanszékvezető egyetemi docens

Időpont és helyszín: 2017. december 06. (szerda), 17.00 óra 1114 Budapest, Villányi út 11-13., IV. em. 420/21-es terem

Inotai András előadása az Európai Unió helyzetéről

A neves közgazdász professzor és világgazdasági szakértő közel egy évvel legutóbbi szereplése után ismét előadást tartott az Európai Unió helyzetéről. Előadásában megismételte tavalyi előadása főbb gondolatait, azokat új hangsúlyokkal egészítette ki. Kijelentette, mára szűkültek az EU előtt álló opciók, hiszen a jelenlegi “sárdagasztás” már nem folytatható tovább, fenyeget az Unió szétesése, amely beláthatatlan következményekkel járna Európa minden országára nézve. Részletesen szólt az ún. fiskális unió (a nemzeti költségvetések jelentős részének közössé tétele) bevezetésének politikai nehézségeiről. A fiskális unió a nemzeti parlamentek szerepét, funkcióját drámaian csökkentené, roppant módon szűkítené a nemzeti kormányok pénzügyi mozgásterét. (Az eurózóna tagjainak a monetáris mozgástere már megszűnt.) De ha közös a monetáris politika, a tagok előbb-utóbb belekényszerülnek a közös fiskális politikába is.

Inotai András nyomatékkal említette az ún. innovatív társadalom létrejöttének szükségességét, mert e nélkül a társadalmak lefelé menő spirálba kerülnek. Az innovatív társadalom jellemzői: nyitott, az újra fogékony, jövő-orientált, nem múltba forduló, kreatív, vállalkozó szellemű. Drámainak nevezte, hogy egyre nagyobb az időbeli eltérés a politikai és a társadalmi-gazdasági racionalitás között. Ez utóbbi ugyanis mindenképpen több parlamenti cikluson átívelő programokat követel, tehát a politikai ellentéteket nem szítani, hanem tompítani kell.

Kérdésekre válaszolva elmondta: Kulcsfontosságú a német belső helyzet alakulása. A migránsok nagy, képzetlen tömegének hirtelen megjelenése komoly próbatétel.  Hangsúlyozta, nem ért egyet a terrorizmus és a migráció közvetlen összekapcsolásával, hiszen a terrorcselekményeket már integrálódott bevándorló családok sarjai követték el. Az integráció – és nem asszimiláció – fontos feltétele a migránsok beilleszkedésének.

20171108_171700

Inotai András előad

Digitalizálták Jászi Oszkár több munkáját

Névadónk, Jászi Oszkár társadalomtudós és politikus munkássága iránt behatóbban érdeklődők számára ajánljuk az alábbi webhely felkeresését:

https://drive.google.com/drive/folders/13SOHNysk39EM8IAG-s5qhJOrs6VqRiYO

Itt olvashatók (letölthetők) az alábbi művek:

Magyarul:

Kulturális elmaradottságunk okairól, 1905 (41 oldal)

Magyarország jövője és a Dunai Egyesült Államok, 1918 (128 oldal)

Művészet és erkölcs, 1908 (468 oldal)

A nemzeti államok kialakulása és a nemzetiségi kérdés, kb 1910 (566 oldal)

A történelmi materializmus állambölcselete, 1908 (208 oldal)

Németül: Der Zusammenbruch der Dualismus und die Zukunft der Donaustaaten, Bécs, 1918 (138 oldal)