Március 29-én élénk érdeklődést kiváltó előadást tartott Varga Koritár Pál ny. nagykövet arról a térségről, amely a Rio Grande folyótól egészen a Tűzföldig terjed. Latin-Amerikáról van szó, amelynek a területe kb 21 millió km², 30 ország van itt, és a lakosság száma jelenleg mintegy 600 millió fő. A térségben uralkodó a spanyol nyelv (Brazíliában a portugál) és a katolikus vallás.
Az előadó összefoglalta a szubkontinens politikai jellemzőit. Kuba kivételével mindenütt demokratikus rendszereket látunk. Kubában sem várható nagy léptékű és gyors változás. A béke és a stabilitás szempontjából jelentős fejlemény volt az 50 éven keresztül tartó kolumbiai polgárháború befejezése.
A térség jelentős kihívásokkal is küzd, a legfontosabbak a kábítószer-termelés és -kereskedés, a bűnözés nagy aránya. A szociális egyenlőtlenség óriási, ugyanakkor az utóbbi másfél évtizedben számottevően csökkent a mélyszegénységben élők aránya, jelenleg átlag a lakosság egyötöde tartozik ide. A migráció és a környezetvédelem is feszítő kérdés. A térség legjelentősebb gazdaságai Brazília, Argentína és Mexikó, ők tagjai a G20 csoportosulásnak is. A leginkább versenyképes fejlődést Chile mutatta fel.
Magyarország kapcsolatai a térséggel hullámzóan alakultak. 1989 előtt elsősorban az ún. szocialista orientációjú államokkal fejlődtek a politikai kapcsolatok. A legújabb fejleményekhez tartozik, hogy újabb nagykövetségek nyílnak Dél-Amerikában. Az utóbbi évtizedekben a térség a magyar külkereskedelmi forgalomban 2 % alatti részesedést mutat.
A kérdések a magyar exportra, a kubai-amerikai kapcsolatok jövőjére, Kuba belső helyzetének kilátásaira vonatkoztak.
Varga Koritár Pál és Bardócz Béla, a társaság elnöke