2017. március havi bejegyzések

Latin-Amerikáról beszélgettünk

Március 29-én élénk érdeklődést kiváltó előadást tartott Varga Koritár Pál ny. nagykövet arról a térségről, amely a Rio Grande folyótól egészen a Tűzföldig terjed. Latin-Amerikáról van szó, amelynek a területe kb 21 millió km², 30 ország van itt, és a lakosság száma jelenleg mintegy 600 millió fő. A térségben uralkodó a spanyol nyelv (Brazíliában a portugál) és a katolikus vallás.

Az előadó összefoglalta a szubkontinens politikai jellemzőit. Kuba kivételével mindenütt demokratikus rendszereket látunk. Kubában sem várható nagy léptékű és gyors változás. A béke és a stabilitás szempontjából jelentős fejlemény volt az 50 éven keresztül tartó kolumbiai polgárháború befejezése.

A térség jelentős kihívásokkal is küzd, a legfontosabbak a kábítószer-termelés és -kereskedés, a bűnözés nagy aránya. A szociális egyenlőtlenség óriási, ugyanakkor az utóbbi másfél évtizedben számottevően csökkent a mélyszegénységben élők aránya, jelenleg átlag a lakosság egyötöde tartozik ide. A migráció és a környezetvédelem is feszítő kérdés. A térség legjelentősebb gazdaságai Brazília, Argentína és Mexikó, ők tagjai a G20 csoportosulásnak is. A leginkább versenyképes fejlődést Chile mutatta fel.

Magyarország kapcsolatai a térséggel hullámzóan alakultak. 1989 előtt elsősorban az ún. szocialista orientációjú államokkal fejlődtek a politikai kapcsolatok. A legújabb fejleményekhez tartozik, hogy újabb nagykövetségek nyílnak Dél-Amerikában. Az utóbbi évtizedekben a térség a magyar külkereskedelmi forgalomban 2 % alatti részesedést mutat.

A kérdések a magyar exportra, a kubai-amerikai kapcsolatok jövőjére, Kuba belső helyzetének kilátásaira vonatkoztak.

Varga Koritár Pál és Bardócz Béla, a társaság elnöke

IMG_2823

Elhunyt Tóth János

2017. március 21-én elhunyt alapító tagunk, Tóth János nyugalmazott nagykövet, társaságunk többszöri előadója.

Tóth János 1945. május 18-án született Pestszenterzsébeten. 1967-ben végzett a Marx Károly Közgazdaságtudományi Egyetem nemzetközi szakán. Orosz, spanyol, szerb-horvát nyelven tudott kiválóan. Az egyetem után rögtön bekerült a Külügyminisztériumba. Belgrádban teljesített külszolgálatot, majd 31 éves korától 7 éven át az MSZMP KB Külügyi Osztálya konzultációs csoportjának munkatársa volt. Utána kinevezték nagykövetnek Mexikóvárosba. Hazatérte után, 1988-ban az MSZMP külügyminisztériumi bizottságának első titkára volt a párt megszűnéséig. Utána főosztályvezető, majd 1991 és 1994 között limai, majd bogotai nagykövet. Ezt követően két éven át helyettes államtitkár, majd 1996 és 2000 között belgrádi nagykövet, majd Bosznia-Hercegovinában a főbiztos irodavezetője volt. 2003-tól ismét nagykövet, ezúttal Kijevben. 2007. évi hazatérése után nyugdíjba ment.

Tóth Jánost sokan ismerték és szerették az elmúlt évtizedek során. Rendkívüli tehetség volt, éleslátó, az összefüggéseket megértő és kiválóan megfogalmazni képes diplomata.

Egy igaz ember, egy nagyszerű jellem távozott közülünk.

Hiányozni fog.

Hamvasztás utáni búcsúztatása 2017. április 6-án, csütörtökön 13 órakor lesz a pestszenterzsébeti temetőben.