2017. június havi bejegyzések

Oroszországról beszélgettünk

2017. május 31-én számos érdeklődő jelenlétében tartott előadást dr. Rácz András egyetemi docens, Oroszország-szakértő.

Az előadó színes, humoros stílusban, de rendkívüli tájékozottságról tanúbizonyságot téve beszélt erről a hatalmas országról. Elsősorban annak kül- és biztonságpolitikáját vette szemügyre, kiemelten a közép-európai térség vonatkozásában. Térségünk államaival kétoldalú kapcsolatot tart fenn, a stratégiai gondolkodás azonban regionális jellegű.

Az orosz gazdaságnak, bár nem ismerik el hivatalosan, érzékeny veszteségeket okoznak a Krím annektálása, illetve az ukrajnai beavatkozás után bevezetett nyugati szankciók. Ezek feloldása vagy enyhítése elsődleges érdek és cél. Az ukrajnai válság hosszabb ideig fennáll majd, hiszen Oroszország nem engedheti meg magának Ukrajna stabilizálódását, sikerét, mert ezzel példaként szolgálna az orosz lakosságnak.

Energia-ügyekben kölcsönös függés tapasztalható. Orosz részről mindent elkövetnek az egységes energiapiac létrejöttének megakadályozására, mert ez nagy mértékben szűkítené mozgásterüket.

Katonapolitikában az látszik, hogy Oroszország nem törekszik a közvetlen, nyílt konfliktusra a NATO-val, s annak tagállamaival. Defenzív stratégiájába azonban a helyi szintű támadó háború is beletartozik, ezt mutatta a grúziai konfliktus. Annak ébrentartása egyúttal gátja Grúzia NATO-tagságának is. Moszkva erőteljesen törekszik a NATO bővítésének akadályozására. A tervbe vett NATO rakétavédelmi rendszer az orosz aggodalmak elsődleges forrása.

Rácz Andrásnak a hallgatóság egy sor kérdést tett fel. Azok a volt Szovjetunió és a mai Oroszország összevetésére, valamint a hosszú távú kilátásokra vonatkoztak. Ez utóbbiak tekintetében Rácz borúlátó, ugyanis a oroszországi demográfiai mutatók nagyon rosszak, magas az alkoholizmus miatt idő előtt meghaltak aránya, és a muzulmán vallásúak akár 30 év alatt is többségbe kerülhetnek az ország egészében.