Az Elnökség tisztelettel meghívja Önt Lenti Attila politológus, PhD hallgató „A latin-amerikai baloldal fejlődési dilemmái” című előadására. Időpont és helyszín:2023. február 15. (szerda) 17 óra, 1114 Budapest, Villányi út 11-13., II. em. 223-as terem Minden érdeklődőt szeretettel várunk!
2022. október havi bejegyzések
Még egyszer Trianonról
M E G H Í VÓ
Konferencia
MÉG EGYSZER TRIANONRÓL, 100 ÉV MÚLTÁN
2022. november 19. (szombat), 10.00 óra
Villányi úti Konferenciaközpont (1114 Budapest, Villányi út 11-13.,
(fszt., 300-as terem)
Előadások
Trianon hatása a magyar közgondolkodásra
Egry Gábor, a Politikatörténeti Intézet főigazgatója
Trianon és a szomszédságpolitika
a rendszerváltozás utáni magyar külpolitikában
Jeszenszky Géza egyetemi magántanár, korábbi külügyminiszter
K á v é s z ü n e t
A trianoni trauma oldása a mai Európában
Balázs Péter professzor emeritus, korábbi külügyminiszter
Kérdések, észrevételek, válaszok
Levezető elnök
Lengyel László, a Pénzügykutató Intézet igazgatója
Kérjük, részvételi szándékát november 15-éig regisztrálni szíveskedjék: info@jaszitarsasag.hu
Az EU-ról beszélgettünk
2022. október 19-én információkban gazdag, érdekes előadást tartott társaságunk szervezésében Gálik Zoltán, a Corvinus Egyetem docense.
Az előadó mintegy fél órás bevezetőjében röviden jellemezte az EU-t az utóbbi két évtizedben sújtó öt válságot (2008 – szuverén adósságválság, amely pénzügyi válságba, majd bankválságba torkollott, s magával hozta az EU döntési mechanizmusának részbeni átalakítását; 2015 – migrációs válság, amelyre az EU megpróbált egységesen reagálni, de ez nem sikerült; 2016-17 – a Brexit, amely folyamat során az EU az egyik jelentős és nagy tagállamát vesztette el; 2020-21 – a covid-járvány, amely egész szektorokat sújtott eddig ismeretlen mértékben; és végül a jelenlegi energiaválság, amely egyértelműen az Ukrajna elleni orosz agresszió következménye, s amelyre főleg vitatott szankciókkal reagált eddig az EU). A járvány pusztító hatásainak ellensúlyozására hatalmas összegű segélyalapok jöttek létre. A Brexit máig ható problémákat okoz, nincs lezárva a folyamat, az új brit kormány ballépéseket követett el. A Brexit, illetve a német kormány nemzetközi szerepvállalásának csökkenése Merkel távozása után a franciákat felértékelte.
A jelenlegi helyzetben az európai védelempolitika jelentősége megnőtt, létrejött az Európai Védelmi Alap, amely különböző projekteket finanszíroz.
A bevezető utáni beszélgetésben elhangzott, hogy hosszabb távon előnytelennek bizonyulhat, ha egy vagy két tagállam tartósan szembemegy az ún fősodorral. Főleg akkor, ha – mint Magyarországnak – gyenge a koalíciókötési képessége, így a vitákban gyakran egyedül marad. Románia – olaj- és földgázkincse miatt – a jelenlegi energiaválságban felértékelődhet és versenyelőnyre tehet szert. AZ EU-ban változatlanul esedékes az intézményi reform, de például az Európai Parlament jogszabály-kezdeményezési jogát az előadó szerint belátható ideig biztosan nem fogják bevezetni. Nem kell ennyi biztos, de vita van arról, hogyan lehetne kárpótolni azokat a tagállamokat, amelyeknek nem lesz majd biztosa a jövőben. A soros elnökség jelentősége csökkent, a nyitott dossziékat viszi tovább mindegyik. Az eurozóna terjed, de a „terjedési sebesség” nyilván csökken a mostani helyzetben. A politikai integráció kiterjesztését, az EU politikai befolyásának növelését szolgálhatja, illetve célozza a Macron elnök által kezdeményezett Európai Politikai Közösség, amely 44 államra kiterjedő ernyőszervezet.
Gyászhír
Szomorúan értesítünk mindenkit, akik ismerték, hogy 80 éves korában elhunyt dr. Györke József nyugalmazott nagykövet.
Zalaszentgróton született, majd 1967-ben Moszkvában végezte egyetemi tanulmányait, bekerült a Külügyminisztériumba. 1969-től 1972-ig Afrikában volt beosztott diplomata. 1981 és 1989 között az MSZMP KB munkatársa volt, majd 1989-ben londoni nagykövetnek nevezték ki. 1990 szeptemberében hazarendelték és távozott a Külügyminisztériumból.
Sokunknak volt jó barátja, emlékét megőrizzük!
Búcsúztatásáról később intézkednek.