2017. február havi bejegyzések

Konferencia Jászi Oszkár halálának 60. évfordulója alkalmából

2017. február 25-én székhelyünkön konferenciát rendeztünk, amelyre mintegy félszáz érdeklődő volt kíváncsi.

Első előadónk Hamza Gábor akadémikus Jászi Oszkár jogi munkásságáról beszélt. A társadalomtudós főleg pályájának elején foglalkozott a közjogi jogterülettel, érdekelték a svájci alkotmány, az államberendezkedés, a kantonális föderalizmus elvi-elméleti kérdései. Annak egyes elemeit – reményei szerint – a Duna-menti népek általa szorgalmazott föderációjában is fel lehetett volna használni. Emigrációjának hosszú éveiben Jászi már elfordult az államjogi-közjogi megközelítéstől.

A második, nagy ívű előadást Frank Tibor akadémikus, történész tartotta, aki Jászi, a társadalomtudós politikai portréját vázolta fel. Jászi antibolsevista attitűdje abból fakadt, hogy nem fogadta el a marxizmus leninista fordulatát, ezért a Tanácsköztársaságot sem. Államelméleti fejtegetései a Monarchia felbomlását, illetve együtt tartását okozó erők elemzésére irányultak. Jászi a Monarchiát összetartó erőnek elsősorban az uralkodóházat, másodsorban a katolikus egyházat, harmadsorban a zsidóságot tartotta. A szétfeszítő, széthúzó erők között hangsúlyosan a nagybirtokrendszert és a nemzetiségek függetlenségi törekvéseit említette. Az Ohio állambeli Oberlin College politológia professzora volt egészen 1942-ig.

A harmadik, nem kevésbé lebilincselő előadás, amelyet Nagy J. Endre szociológus, akadémiai doktor tartott, elsősorban az idős,  akkor már 70-72 éves Jászi Oszkár tevékenységével foglalkozott.  A kutatás során kiderült, ebben az időszakban (1945-47) ezer körüli levelet írt, illetve kapott. 1945 után reményei feltámadtak, a valóság azonban nem táplálta ezeket a reményeket. Alig engedték beutazni Magyarországra 1947-ben, ahol az általa annyira lebecsült kommunista erők menetelését, előtérbe tolakodását volt kénytelen megtapasztalni. Az általa vizionált polgári demokrácia 1948 körüli megsemmisülése Jászi Oszkárt végképp száműzte Magyarországról. Az Ohio államban lévő Oberlinben hunyt el 60 évvel ezelőtt.

Az előadások alapján készült két tanulmány az alábbi linkekre kattintva letölthető.

Európa és Jászi Oszkár_ Hamza Gábor akadémikus 20170225-i konferencia-előadásának írásos változata

JÁSZI KERESZTÚTJA2 Prof. Nagy J. Endre

Hamza Gábor előad

20170225_101650

Frank Tibor előad

20170225_104039

Nagy J. Endre előad

IMG_4773

Koszorúzások

Hatvan esztendeje, a Cleveland melletti Oberlinben elhunyt  Jászi Oszkár, az 1918-as polgári forradalom egyik vezéralakja, a Károlyi-kormány nemzetiségi ügyek minisztere, tudós, egyetemi tanár.

Az alkalomból a  Jászi Oszkár Külpolitikai Társaság elnöksége február 13-án, hétfőn, a Farkasréti temetőben koszorút helyezett el a Jászi-család sírján.

A felvételen Jászi Oszkár sírja látható.

20170213_110748

A koszorúzáson megjelent (balról jobbra): Kató Ferenc titkár, Bardócz Béla elnök, Király Attila tiszteletbeli elnök, Szatmári István tag, Pritz Pál tag, Benyovszky Gábor tag.

DSC_0131

Hírt kaptunk arról is, hogy a nagykárolyi önkormányzat kulturális osztályának munkatársai megkoszorúzták azt az emléktáblát, amely Jászi Oszkár szülőházán van elhelyezve.